Dla niektórych Święto Zakochanych to idealny czas na zadanie tego jednego z najważniejszych pytań w życiu. Ponieważ Walentynki tuż, tuż, to może warto odważyć się na ten krok?
Zaręczyny to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu, a gdy pierścionek błyszczy na palcu, od razu błyszczą też oczy właścicielki – wszystko ze szczęścia! I chociaż sama mam już od dawna ten idealny, wymarzony pierścionek zaręczynowy to nie pogardziłabym… pierścionkiem z okazji kolejnej rocznicy ślubu ;)
Dlatego dziś opowiem o pierścionkach z wyjątkowymi diamentami. Dlaczego są tak wyjątkowe? Z wielu względów!
Aby pierścionek z diamentem świecił swoim blaskiem, musi spełnić pewne wartości. Im czystszy kamień i lepszy szlif, tym światło piękniej się na nim załamuje. Ale oprócz piękna kamieni liczą się także dodatkowe wartości, takie jak gwarancja jakości, pochodzenia i odpowiednich parametrów diamentu.
Przy wyborze pierścionka z diamentem warto kierować się systemem certyfikacji, który został stworzony przez GIA – specjalistyczny i niezależny Amerykański Instytut Gemmologiczny. To tzw. zasada 4C, czyli 4 parametry diamentu:
1. Color – Barwa
Barwa kamieni ma skalę od litery D do Z. Im bliżej początku alfabetu, tym kamienie są praktycznie bezbarwne, czyli najlepszej jakości. Chcąc nabyć diament na światowym poziomie, warto poszukać tych kamieni, które zostały ocenione na przynajmniej G i F. To idealny kompromis między jakością, a ceną.
2. Clarity – Czystość
Czystość kamieni ocenia się w 11-stopniowej skali. Od najczystszych, z niewidocznymi wręcz inkluzjami (zanieczyszczeniami wewnętrznymi kamienia) aż po te, które widać gołym okiem.
Czasem zanieczyszczenia ocenione jako małe (SI – Small Inclusions), nie są widoczne gołym okiem, ale wpływają na ostateczny efekt, czyli blask kamienia. Dlatego najlepiej wybierać kamienie, których czystość oceniona została jako VS1-2 lub VVS (Very (Very) Small Inclusions), a więc takie, których inkluzje zostały ocenione jako małe i bardzo małe.
3. Cut – Szlif
Szlif ocenia się w 5-stopniowej skali od Excellent – najlepszego, poprzez Very Good (bardzo dobry), Good (dobry), Fair (zadowalający) i Poor (słaby).
Myśląc o diamencie, który znajdzie swoje przeznaczenie w pierścionku, powinniśmy skupić się raczej na tych kamieniach, których szlif będzie posiadał najwyższą ocenę – Excellent. Jedynie taki szlif zapewni nam, kluczowy w przypadku pierścionka, idealny blask.
4. Carat – Waga
Najczęściej spotykanymi na rynku certyfikowanymi kamieniami, są te, których masa zaczyna się od 0,18 karata w górę. Mniejsze kamienie rzadziej posiadają pełny certyfikat.
W sieci Goldenmark znajdują się jedynie takie diamenty, które spełniają najwyższe standardy. Pierścionki z diamentami MIRACLE GIA dostępne są w trzech, głównych liniach:
1. Classic – o barwie G, czystości SI1 i doskonałym szlifie
2. Premium – o barwie F, czystości VS1 i doskonałym szlifie
3. Noble – o barwie F, czystości VVS1 i doskonałym szlifie
Każdy pierścionek z diamentem posiada certyfikat GIA, taki dokument to gwarancja jakości kamienia oraz spełnienia najwyższych standardów – w ten sposób mamy pewność, że kwota, jaką zapłacono za kamień, ma swoje odzwierciedlenie w jego parametrach.
Na certyfikacie wydanym przez GIA znajduje się także numer, który można odnaleźć na tzw. rondyście diamentu i w ten sposób z łatwością stwierdzić można autentyczność certyfikatu.
Ale Goldenmark to także unikatowe produkty kolekcjonerskie, takie jak luksusowe wydawnictwa artystyczne i wyjątkowa sztuka w postaci obrazów giclee (wysokiej jakości wydruk artystyczny z wykorzystaniem tuszu pigmentowego) oraz fotografii artystycznej. Firma współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy.
Pierścionków z takimi diamentami raczej nie znajdziecie w popularnych sklepach z biżuterią, więc jeśli stawiacie na jakość, to warto zajrzeć na stronę Goldenmark, by obejrzeć więcej wzorów z bliska i zapoznać się z ofertą.
Może to już czas, by wybrać ten jedyny, wyjątkowy pierścionek zaręczynowy lub – tak jak w moim przypadku – uczcić okrągłą rocznicę ślubu.
Wpis powstał przy współpracy z Goldenmark.